Az ipari generátorok magyarázata: méretezés, terhelhetőség és motorválasztás
2026-10-02
Egy 400 kW-os kérdés egyszerűnek tűnik mindaddig, amíg három kérdés meg nem kapja a választ: melyik a legnagyobb motor a helyszínen, mennyire melegszik fel az üzem helyisége júliusban, és ki fogja szervizelni a gépet 90 km-re a legközelebbi várostól? Ezek a válaszok 20-40 százalékkal elmozdítják a szükséges besorolást egyik vagy másik irányba, és megváltoztatják, hogy melyik motor tartozik a keretbe.
A következtetés először: vegye ki a kW-értéket egy mért terhelési profilból, vegye le a motor márkáját a munkaciklusból, az üzemanyag-minőségből és a helyi szolgáltatási lefedettségből, és kezelje a generátort a három döntés közül a legkevésbé kockázatosnak. A burkolat, a vezérlőpanel, az átkapcsoló kapcsoló és a csomagban lévő aljzat e választások köré épül.
Az alábbi megjegyzések egy gyártótól származnak, amely 7 kW-tól 2500 kW-ig terjedő dízelgenerátorokat gyárt Cummins, Weichai, Yuchai, Shanghai Diesel és Deutz motorokhoz, így a példák inkább az ipari és készenléti üzemre, mint a fogyasztói hordozható eszközökre irányulnak.
Ipari, készenléti vagy elsőrendű: az értékelési címke az első
Az "ipari generátor" a gyártási szabványt és a kötelességet írja le, nem a méretet. Háromfázisú, folyadékhűtéses, csúszós vagy tetőre szerelt, ISO 8528 szabvány szerint épített vezérlőpanellel, amely hálózati hiba esetén elindítja a készletet: a 24 kW-os acél talpú egység megfelel ennek a leírásnak, és az 1320 kW-os konténeres készlet is.
Az árat, a garanciát és az élettartamot meghatározó címke az üzemi besorolás. Ugyanaz a generátorkeret három különböző címke alatt értékesíthető, a különbséget pedig évi órákban és túlterhelési engedményben mérik.
Az ISO 8528 terhelési besorolások és azok ipari projekteken való szokásos alkalmazása.
Értékelés
Tipikus éves futás
Túlterhelési juttatás
Ahova illik
ESP (vészkészenlét)
Körülbelül 200 óráig
Egyik sem
Adatszobák, kórházak, tartalék hálózat mögött
LTP (korlátozott idejű teljesítmény)
Akár körülbelül 500 óra
Egyik sem
Szezonális csúcsborotválkozás, építkezések
PRP (elsődleges teljesítmény)
Korlátlan
10% 1 óra 12-ben
Hálózaton kívüli üzemek, bányák, bérlés és rendezvények
COP (folyamatos teljesítmény)
Korlátlan
Egyik sem
Alapterhelés generálás állandó terhelés mellett
Két vásárlási hiba következik. Ha egy évenkénti két kiesést fedező első osztályú készletet vásárol, akkor az olyan képességekért fizet, amelyeket senki sem használ. A napi 12 órás műszakra készenléti besorolású készlet vásárlása túllép a tervezési alapokon, és jogos okot ad a szállítónak a garanciális igény elutasítására.
Mérje meg a rakományt, ne a névtáblát
A terhelési lista összeállítása a költségvetés előtt. Jegyezze fel minden terhelés futási kW-ját, a teljesítménytényezőt és minden motor indítóáramát; a kiinduló figurák határozzák meg a keretet a legtöbb növényben.
A közvetlen kapcsolású motorok az első másodpercekben nagyjából 6-8-szoros teljes terhelésű áramot vesznek fel.
A Star-delta indítás ezt körülbelül 2,5-3-szorosára csökkenti.
A lágyindítók közel 2,5-3,5-szer, a változtatható frekvenciájú hajtások pedig a motor névleges értékének 1,1-1,5-szereséhez közelítenek.
Ezután a terhelések sorrendjét. Ha először a legnagyobb motort indítja el, majd utána kisebb terhelést ad hozzá, a feszültségesés a legtöbb hajtás és PLC által elfogadott tűréshatáron belül marad. Alapszabály, hogy minden lépést tartson a beállított érték durván 25-35 százaléka alatt, hacsak a gyártó nem erősíti meg írásban a jobb átmeneti viselkedést.
A helyszíni körülmények rontják a gépet. Körülbelül 1000 m feletti tengerszint feletti magasság és 40 °C feletti környezeti hőmérséklet csökkenti a motor teljesítményét és a generátor hűtését is, így egy hűvös tengerparti üzemhez előírt 400 kW-os készlet úgy viselkedhet, mint egy 350 kW-os egység a fennsíkon. Az általános százalék alkalmazása helyett kérje a leértékelési görbét.
Egyezzen meg az árajánlatban szereplő elektromos teljesítményadatokkal is: stacionárius feszültségszabályozás, frekvenciaszabályozás, tranziens eltérés és helyreállítási idő. A 10-15 százalékos zuhanás, amely néhány másodpercen belül helyreáll, normális egy jól összeillesztett sorozatnál; a 25 százalékos zuhanás figyelmeztető jel a buszon található elektronikus eszközökre. Ha ez az első terhelési tanulmánya, strukturált áttekintése hogyan válasszuk ki a dízel generátorkészleteket ésszerű ellenőrzés, mielőtt a beszállítókat árajánlatra kérik.
A 7 kW-tól 2500 kW-ig terjedő tartomány valójában mit takar
A motor márka a legnagyobb változó a dízelkészletben. Ez határozza meg a vételárat, az üzemanyag elégetését, a szervizintervallumokat, a pótalkatrészek átfutási idejét és azt a károsanyag-kibocsátási szabványt, amely alatt az egység regisztrálható. A 400 kW-os teljesítmény többféle motorcsaládból is elérhető, és ezek közötti választás éppoly kereskedelmi, mint műszaki döntés.
Dízel generátorkészlet sorozat motorcsaládonként, mindegyikhez jelenleg közzétett modellekkel.
Motor sorozat
Felsorolt modellek (kW)
Gyakorlati megjegyzések
Dongfeng Cummins
30, 132, 250, 400
Kompakt keretek, szokásos készenléti helyiségekben
Chongqing Cummins
260, 360, 500, 600
Nehezebb ipari váz, nagyobb tolerancia a nagy órákhoz
Shanghai Diesel
34, 150, 400, 800
Alacsony beszerzési költség, széles hazai alkatrészkínálat
Weichai Power
140, 180, 400, 800
Sűrű szervizhálózat, jó üzemanyag adatok
Guangxi Yuchai
360, 400, 900, 1000
Alkalmas a hosszan tartó fő teljesítményre
Deutz
24, 128, 160, 180
Kompakt egységek szűk üzemi helyiségekhez
Chongqing Pangu
1320
Nagyméretű egykeretes gép nehézipar számára
A táblázat átfedéseit érdemes tanulmányozni. A 400 kW-os sáv a hét sorozatból négyben jelenik meg, így egy fix helyszíni terheléssel rendelkező vásárló azonos teljesítmény mellett egy kompakt hathengerest egy nehezebb, 13 literes vázhoz mérhet. Az ár, az üzemanyag elégetése és a nagyjavítási időközök mind-mind változnak ezzel a választással.
Nagyjából 900 kW felett a prioritások eltolódnak. Ezek a gépek általában bányák, adatcsarnokok vagy feldolgozó üzemek fő teljesítményeként működnek, így a csapágy élettartama, a hűtési kapacitás és a szolgáltatáshoz való hozzáférés több mint néhány százalékot jelent a beszerzési megrendelésben.
A tartomány legtetején egyetlen 1320 kW-os keret gyakran egy teljes folyamatsort hordoz. A hibás besorolást később nem lehet egy második gép felcsavarozásával javítani a kapcsolóberendezés és az üzemanyag-rendszer átépítése nélkül.
A szolgáltatási valóság általában eldönti a márkavitát. A hazai családok, mint pl Weichai áramfejlesztő készletek általában az alkatrészek rendelkezésre állása és a technikusok sűrűsége alapján nyernek, míg az importált motorok a nagyjavítások közötti órákban nyerhetnek. Mindkét érv összeomlik, ha a legközelebbi képzett technikus kétnapos autóútra van.
A legmagasabb listázott névleges teljesítmény motorsorozatonként, kW-ban. A legalacsonyabb közzétett modell a teljes kínálatban 24 kW, a legszélesebb körben pedig 30 kW és 400 kW között van.
Számok, amelyeket ellenőrizni kell az adatlap jóváhagyása előtt
Az ipari árajánlatok ritkán tévednek szándékosan; alapból homályosak. Újra és újra ugyanazok a hiányosságok jelennek meg, ezért mindegyiket kérje írásban.
Írásban megerősítendő adatlappontok, tipikus ipari értékekkel és az egyes kockázatokkal.
Paraméter
Tipikus ipari érték
Mi a baj, ha homályos marad
Értékelés basis
ESP, PRP vagy COP szerepel az árajánlaton
Garanciális viták és alulméretezett gép
Feszültség és frekvencia szabályozás
Állandó állapot közel ±1%, helyreállítás másodperceken belül
Kioldó hajtások, PLC-hibák, kontaktor-csattogás
Üzemanyag fogyasztás
Liter óránként 50%, 75% és 100% terhelés mellett
A működési költségvetés egyetlen legjobb esetre épül
Hangszint
65-75 dB(A) 7 m-en egy ernyőkészletnél
Engedélyek elutasítása és szomszédi panaszok
Kibocsátási szabvány
A célországra vonatkozó deklarált szabvány
A webhely jóváhagyása vagy regisztrációja blokkolva
Méretek és tömeg
Ajtók, daruk és szállítási korlátok alapján ellenőrizve
A kötélzet ára a szállítás után változik
Működési költségek: Amit a számla nem mutat
A vételár tízéves költség legkisebb része egy főerőmű telephelyen. Az évi több ezer órát üzemelő készletre vonatkozó indikatív megosztás az üzemanyag nagyjából felét, a tőkeköltség egyharmadát, a karbantartás és a tartalékok körülbelül egyhatodát, a többi pedig a telepítést és a kapcsolóberendezéseket teszi ki.
Tőkefelszerelés: körülbelül 28%
Üzemanyag: kb 47%
Karbantartás és alkatrészek: kb 15%
Telepítés és kapcsolóberendezés: kb 10%
Ebből két gyakorlati következmény következik. Először is, a fajlagos üzemanyag-fogyasztás 70-80 százalékos terhelés közelében a legalacsonyabb, így egy 500 kW-os, állandó 150 kW-os készlet több üzemanyagot éget el kWh-nként, mint egy megfelelő méretű, 200 kW-os gép, és elég hidegen fut ahhoz, hogy a kipufogót nedvesen tömítse. Másodszor, olyan készletet kell választani, amely gyakran fut a szervizeléshez: a szűrő és a befecskendező átfutási ideje, valamint a legközelebbi képzett technikus távolsága tíz év alatt többe kerül, mint a beszerzési megrendelés néhány százaléka.
A készenléti oldalak az ellenkezője. Ha a gép évente 60 órát üzemel, akkor az első költség, az indítási megbízhatóság és az akkumulátor karbantartása dominál, az üzemanyag minősége pedig többet számít, mint egy marginális hatásfok-különbség.
Beszerzési kockázatok, amelyeket érdemes beleírni a szerződésbe
Értékelés meghatározása: kérjen ESP és PRP árakat is ott, ahol a vám nem egyértelmű, mert a köztük lévő különbség megmutatja, hogy mennyi mozgástérért fizet.
Terhelési teszt 25, 50, 75 és 100 százalékos terhelés mellett, a jegyzőkönyvvel és az üzemanyag-fogyasztási görbével együtt.
Alkatrészlista injektorok, szűrők, szíjak, érzékelők és vezérlőkártyák átfutási idejével.
Üzembe helyezés, kezelői betanítás és első szerviz látogatás benne van az árban, opcióként nem szerepel.
Dokumentációs készlet: vizsgálati tanúsítvány, bekötési és csővezeték rajzok, központ kézikönyv és felügyeleti rendszer tanúsítványok.
A jótállás hónapokra és üzemórákra is vonatkozik, mivel a két határérték nagyon eltérően viselkedik az elsődleges teljesítmény mellett.
Bejelentett telephelyi feltételek: tengerszint feletti magasság, környezeti hőmérséklet tartomány és üzemanyag kéntartalma, a műszaki mellékletben rögzítve.
Gyakori kérdések a vásárlóktól
Milyen méretű ipari generátorra van szükségem 300 kW-os üzemi terheléshez?
Készenléti üzemmódban vegyes terhelés mellett nagy, közvetlen kapcsolású motorok nélkül a 350-400 kW-os készlet a szokásos kiindulási pont. Adja hozzá a legnagyobb motor indítási igényét, alkalmazza a helyszín leértékelését, és a válasz általában inkább magasabb, mint alacsonyabb lesz.
Működhet egy ipari generátor a nap 24 órájában?
Csak ha besorolják rá. Az elsődleges teljesítmény korlátlan számú órát tesz lehetővé rövid túlterhelési ráhagyással; a folyamatos teljesítmény korlátlan számú órát tesz lehetővé egyenletes terhelés mellett. A készenléti egységek évente néhány száz órában készülnek.
Mindig biztonságosabb egy nagyobb generátor?
Nem. Körülbelül 30 százalék alatti terhelés hosszú ideig tökéletlen égést, szén-dioxid-lerakódást és magasabb kWh-nkénti üzemanyag-fogyasztást okoz. A túlméretezés a tőkében, az alapterületben és a karbantartásban is többe kerül egy olyan gépen, amely soha nem éri el az üzemi hőmérsékletet.
Melyik motormárkát válasszam?
Kezdje a telephelytől elérhető szervizhálózattal, majd hasonlítsa össze az átlagos terhelésnél elégetett üzemanyagot, majd az árat. Motorcsaládok től Cummins dízel generátor készletek és más bevett építők általában nyernek az alkatrészek elérhetőségén, míg egyes importmotorok a nagyjavítások közötti órákban nyernek.
Egy ipari generátorprojekt esetében három döntés hordozza a legnagyobb kockázatot: az árajánlatra írt terhelhetőségi besorolás, a kW-szám mögötti terhelési lista és a következő évtizedben szervizelendő motorcsalád. Tedd meg ezeket, és a burkolat, a vezérlőpanel és az üzemanyagtartály részletek helyett problémák lesznek.
Mielőtt árat kérne, küldje el a rakománylistát, a helyszín magasságát, a környezeti hőmérsékletet és a várható üzemórákat. Az erre a négy bemenetre épülő árajánlat elkészítése hosszabb időt vesz igénybe, és sokkal kevesebb időt vesz igénybe a védekezés a szállítás után.
Egy árajánlat az asztalán landol egy 250 kW-os készenléti készletről: Perkins motor, márkás generátor, 24 órás alaptartály, digitális vezérlő. A motorjelvény az a sor, amelyet mindenki először olvas el, és ez az a sor, amely a legkevesebbet árulja el arról, hogy a készlet v...
Egy 400 kW-os kérdés egyszerűnek tűnik mindaddig, amíg három kérdés meg nem kapja a választ: melyik a legnagyobb motor a helyszínen, mennyire melegszik fel az üzem helyisége júliusban, és ki fogja szervizelni a gépet 90 km-re a legközelebbi várostól? Ezek a válaszok 20-40 s...
Egy Dhaka melletti ruhagyárba rendelt 250 kW-os készlet, egy 30 kW-os egység, amely egy vidéki telekommunikációs kabinetet életben tart a napi kieséseken keresztül, és egy 400 kW-os gép egy kórház műtői mögött: három nagyon különböző munka, egy közös jelvény, a Dongfeng Cum...